მირქმის კოცონი აინთო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის მოქმედ ეკლესიებში
2026 წლის 13 თებერვალს, საღამოს მსახურების დასრულების შემდეგ დაიწყო მირქმის დღესასწაულის წინადღე, რომელიც მოიცავს ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის მიერ ორმოცდღიანი იესო ქრისტეს ტაძრად მიყვანის საიდუმლოს. მირქმა (ტრნდეზი) ხალხის ერთ-ერთი საყვარელი დღესასწაულია, რომელსაც განსაკუთრებით აღნიშნავენ ახალდაქორწინებული წყვილების მქონე ოჯახებში. საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში მირქმის წინადღე დიდი ზეიმითა და საზეიმო გარემოთი აღინიშნა.
თბილისის სურბ გევორგის საკათედრო ტაძარში, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის ეპისკოპოს კირაკოს დავთიანის ლოცვა-კურთხევით და სასულიერო დასის მონაწილეობით გამართული საღამოს მსახურების დროს, დამსწრეებმა მოისმინეს დღესასწაულის სულიერი შინაარსი, რის შემდეგაც აღესრულა ანდასტანის წესი, იკურთხა ქვეყნის ოთხივე მხარე და სანთლები, როგორც ქრისტეს ნათლის სიმბოლო.
მირქმის ხალხური ტრადიციიდან შემორჩენილია კოცონის ანთების წესი. საღამოს მსახურების დასრულების შემდეგ, წმინდა საკურთხევლის კანდელიდან აღებული ცეცხლით ეზოში აინთო ტრნდეზის კოცონი, რომელმაც დამსწრეთა სადღესასწაულო განწყობა კიდევ უფრო გაამხიარულა.
მირქმის დღესასწაული ყოველთა სომეხთა კათოლიკოს-პატრიარქის გარეგინ II-ის მიერ გამოცხადებულია ახალდაქორწინებულთა კურთხევის დღედ. ამასთან დაკავშირებით, 14 თებერვალს, საკათედრო ტაძარში და ყველა ეკლესიაში აღსრულებული წმინდა ლიტურგიის დასრულების შემდეგ შესრულდება ახალდაქორწინებული წყვილების კურთხევის წესი.